Atrakcie v okolí HOKOVIEC - štartového bodu ROUTE 66 SK

BANSKÁ ŠTIAVNICA

Banská Štiavnica, vzdialenosť z Hokoviec – 39 km.
GPS: 48.4582255, 18.895597
Bývalé banícke mesto Banská Štiavnica je jedným z najkrajších, najromantickejších  a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku. V meste a okolí je množstvo zaujímavostí, oplatí sa vidieť a prejsť aj samotné centrum. Banská štiavnica uprostred Štiavnických vrchov a je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Viac info: Banská Štiavnica

ŠTÔLŇA GLANZENBERG

Banská Štiavnica, vzdialenosť z Hokoviec – 43 km.
GPS: 48.4575152, 18.899599
tel: +421 45 692 05 35, +421 948 187 797
Je to jedna zo štôlní, v ktorej sa pravidelne ťažilo, a ktorá sa plnohodnotne zachovala ať do dnešných dní. Najstaršia písomná zmienka je z roku 1560 a zohráva významnú úlohu v počiatkoch zlato strieborných rúd na žile Špitaler pod kopcom Glanzenberg.

Štôlňu je možné navštíviť, pre verejnosť je sprístupnených 500 m v hĺbke 32m. Približná dĺžka prehliadky je 90 minút, návštevníci dostanú plášť, prilbu a baterku. Min.vek návštevníka je 6 rokov. Maximálny počet osôb v jednej skupine je 15. Sprístupnená časť končí pri šachte Kaufhaus, kde sa nachádzajú aj tzv. cisárske schody, ktoré sú vytesané do kameňa a spájajú ju s nižšie vyrazenou Hornou Svätorojičnou štôlňou.
Vstup do štôlne je v nadmorskej výške 560 m pri parčíku a penzióne.
Viac info: štôlňa Glanzenberg

LEVICKÝ HRAD

Levice, vzdialenosť z Hokoviec – 31 km
GPS: 48.22158, 18.60129
Levický hrad bol kedysi významná a nedobytná pevnosť-
Levický hrad vznikol v druhej polovici 13.storočia a jeho úlohou bolo chrániť cestu k stredoslovenským banským mestám. Má dobrú strategickú polohu, leží na skalnatom výbežku neďaleko centra Levíc. Podľa legendy tu od 14.storočia straší biela pani, ktorú od Levickým hradom sťali a odvtedy bezútešne blúdi a hľadá svoje deti a manžela. Ďalšia legenda sa viaže na hradnú studňu, ktorú prezývajú tiež „Krvavá studňa, pretože si v nej vraj umýval svoj meč kat po vykonaní popráv.
Zrúcanina hradu je verejne prístupná.
Viac info: Levický hrad

PEVNOSŤ BZOVÍK

Bzovík, vzdialenosť z Hokoviec – 29 km
GPS: 48.3152, 19.08939

Pri obci Bzovík sa nachádza jeden z nemých svedkov slovenskej histórie – mohutná protiturecká pevnosť Bzovík. Vznikla prestavbou cisterciánskeho opátstva založeného okolo roku 1130. O niekoľko desaťročí neskôr tu vzniklo premonštrátske prepošstvo, ktoré sa stalo najväčším feudálnym panstvom v Honte.

V roku 1530 sa prepošstva zmocnil Žigmund Balassa, ktorý rehoľníkov vyhnal a románsky kláštor prestaval na goticko-renesančný hrad s mohutným vonkajším opevnením zosilneným štyrmi nárožnými baštami a vodnou priekopou. Pevnosť bola poškodená na konci druhej svetovej vojny a až v posledných rokoch ju čiastočne zrekonštruovali.

Prístup je na motorke až k hradu – z obce Bzovík popri kostole, kde odbočíte na cestu vedúcu na obec Uňatín. Po tejto ceste pokračujete stále rovno popri domčekoch a pri druhej odbočke vľavo asi po 400 m, zahnete na vedľajšiu poľnú cestičku, ktorá vedie priamo k zrúcanine.

EVIČKINO JAZERO (tajch Evička)

Štiavnické bane, vzdialenosť z Hokoviec – 44 km.
GPS: 48.4347,18.86262
Evičkino jazero je jedným z najstarších tajchov (umelých vodných nádrží slúžiacich banským účelom) v okolí Banskej Štiavnice. Jeho história siaha až do stredoveku a bolo rezervoárom vody pre slávnu a bohatú Hornú Bieber štôlňu prezývanú „Matka všetkých baní“. Nachádza sa na okraji obce Štiavnické bane. V jazere sa počas horúcich letných dní dá kúpať, prístup do jazera je bezproblémový – obklopuje ho mierny svah, na ktorom sa môžete opaľovať. Okolie ponúka aj možnosť občerstvenia. Voda v jazere je kontrolovaná.

RUDNIANSKY VODOPÁD

Uhliská, vzdialenosť z Hokoviec – 39 km + výšlap 25 min
GPS: 48.40255, 18.73157
Rudniansky vodopád je jediným vodopádom v Štiavnických vrchoch. Svojou výškou 4 m nepatrí medzi slovenských velikánov, navštíviť sa ho však určite oplatí. Vodopád je tvorený Rudnianskym potokom a pozostáva z viacerých prúdov obtekajúcich mohutný skalný schod.

Vodopád je ukrytý v lesoch medzi obcami Uhliská a Rudno nad Hronom. Prístup k nemu je buď z obce Uhliská alebo z Rudna nad Hronom. Vodopád sa nachádza pri ceste smerom na Rudno, popri chate Zlatý Jeleň, po ľavej strane, cca 1,6 km od obecného úradu Uhliská. Cesta trvá približne 25 – 30 minút. Trasy k vodopádu sú nenáročné a vhodné pre všetky vekové kategórie turistov.

SYNAGÓGA V LEVICIACH

Ul. Kálmána Kittenbergera
Neďaleko historickej dominanty Levického hradu stojí od roku 1883 židovská synagóga. Budova synagógy je už dnes kultúrnou pamiatkou. Synagóga je otvorená pre širokú verejnosť. Návštevníci v interiérových priestoroch môžu obdivovať nádhernú sakrálnu výzdobu.

TEKOVSKÉ MÚZEUM

Tekovské múzeum v Leviciach vzniklo v roku 1927. V súčasnosti pôsobí ako regionálne vlastivedné múzeum so špecializáciou na národopisný a prírodovedný výskum. Bohatý zbierkový fond má vyše 130 000 kusov predmetov z oblasti prírodných vied, národopisu, histórie, archeológie, numizmatiky a výtvarného umenia. Od roku 1958 múzeum sídli v areáli Levického hradu – Kapitánska budova a Dobóovský kaštieľ, kde má stále expozície, kde organizuje výstavy s rôznorodou tematikou a kultúrno-výchovné podujatia. Súčasťou múzea je koncertná sála, Galéria Jozefa Nécseyho a v priestoroch juhozápadnej bašty amfiteáter. Má dve vysunuté expozície Vodný mlyn Bohunice a Skalné obydlia Brhlovce.”

SKALNATÉ OBYDLIA

Brhlovce, GPS: 48.21472, 18.73734
Skalné obydlia v Brhlovciach sú slovenským unikátom a vzácnym klenotom, o ktorom tuší len málo ľudí. Ide o komplex skalných obydlí vytesaných do tufu. V minulosti tieto obydlia slúžili ako ochrana pre Turkami, neskôr ako domy pre chudobných. V súčasnosti sú tieto skalné obydlia pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.
Tieto skalné obydlia sú zaujímavé nielen na pohľad. Ukrývajú v sebe jedinečnú vlastnosť – v lete chladia a v zime hrejú.
Mnohých návštevníkov určite prekvapí aj to, že niektoré skalné obydlia sú dodnes obývané. Iné sa zas využívajú ako vinné pivnice alebo hospodárske priestory.

SKALNÉ OBYDLIA

Lišov, GPS: 48.23232, 18.85975
Maličká obec Lišov neďaleko Dudiniec je opradená históriou. Za dedinkou, na rozľahlej lúke sú v skale vytesané obydlia. Z poľnej cestičky ako prvé uvidíte veľké otvory týchto skalných obydlí, no pravá krása sa ukrýva vo vnútri. V skalnom obydlí sa nachádza iba bez okien so zadymenou tmavou dierou presekanou z podzemia až na povrch, ktorá kedysi bola kuchyňou. Len pár krokov ďalej je maličká spálňa s posteľou aj nočným stolíkom, ktoré sú tiež vytesané priamo do skalného masívu.
Skalné obydlia sú dnes zvonka porastené zeleňou a niektoré časti sú zasypané, no svojho tajuplného ducha a historickú tvár nestratili. V dedinke Lišov sú aj menšie skalné domy, ktoré ľudia časom upravili a v súčasnosti slúžia ako vínne pivnice.

HODRUŠSKÉ JAZERO

Hodruša – Hámre, GPS: 48.46371, 18.84954
Nad malou dedinkou Hodruša – Hámre, uvelebenou v pohorí Štiavnických vrchov, sa rozprestiera číre, trblietavé Hodrušské jazero, známe tiež aj ako Dolný Hodrušský tajch. Navôkol je krásna a nefalšovaná príroda. Počas leta ponúka jazero osvieženie, leňošenie. Breh jazera je upravený, postupným vstupom do vody. Neďaleko sa nachádzajú stánky s občerstvením.